Arboretum w Kórniku

Ilustrowany Notatnik Osobisty

kórnik
Kórnik, niewielkie i urocze miasto, pełne zabytków, położone w samym sercu Wielkopolski. Jeśli będziecie w okolicach Poznania, koniecznie zajrzyjcie do Kórnika i pięknego o tej porze roku arboretum, zlokalizowanego na terenie parku zamkowego.
zamek1
Arboretum będące okazałym zbiorem roślin drzewiastych – drzew, krzewów, krzewinek i towarzyszących im pnączy, pełni rolę naukową i edukacyjną. Jest to najstarsza kolekcja roślin drzewiastych w naszym kraju, której historia sięga 1826 roku. Hrabia Tytus Działyński, ówczesny właściciel Kórnika, przebudował ogrody przyzamkowe, zmieniając ich barokowy charakter, w ogród krajobrazowy, o swobodnym i naturalnym układzie grup drzew. Tworzona przez niego kolekcja różnych gatunków drzew i krzewów, była rozszerzana przez kolejnych właścicieli Kórnika i dziś liczy ponad 3000 roślin naturalnie występujących nie tylko w Polsce.
zamek
Ofiarowany przez ostatniego właściciela, hrabiego Władysława Zamoyskiego, historyczny park wraz z Zamkiem i Kościołem stanowi obecnie Pomnik Historii.

magnolia1

magnolia
magnolia2
Szczególnie pięknie jest tu wiosną, kiedy rozpoczyna się prawdziwe widowisko kwitnących drzew i krzewów. Ogromne kwiaty…

View original post 143 more words

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s